Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Schema optima a uneu ferme spatiale
Sarcina de proiectare este de a executa un suport pentru utilaj tehnologic, cu inaltimea de peste 4m. Ma gandesc sa-l fac sub forma unei ferme spatiale. Acum apare problema: care ar fi pozitionarea optima a contravantuirilor si daca stie cineva vreo recomandare in acest sens, un titlu de carte poate. Voi fi recunascator tuturor care se vor da cu parerea.
Problema se pune deoarece In metoda elementelor finite Elementele de ferme au articulatii la capete( si nu doar in metoda elementelor finite), si daca nu o cantravantuiesti atunci schema de calcul e geometric variabila si da eroare. Daca o contavantuiesti atunci e bine, doar ca la asa tipuri de constructii sunt mai multe variante de contravantuire. Ce propuneri aveti?.
Atasezi vederea de asamblu ca sa fie clar despre ce-i vorba. Poate aveti alte propuneri de montare la inaltime a celor trei rezervoare mai mici

Fisier (e) atasate
.pdf   9 - GA-drawing.pdf (Marime: 31.56 KB / Descarcari: 68)
A fura idei de la cineva, este plagiat. A le fura de la mai multi, este cercetare.
9 lucruri geniale din 10 au fost inventate din cauza leneviei.
(10-15-2009, 1:40 )groznii Scris: Problema se pune deoarece In metoda elementelor finite Elementele de ferme au articulatii la capete( si nu doar in metoda elementelor finite), si daca nu o cantravantuiesti atunci schema de calcul e geometric variabila si da eroare.....

se paote de modelat ferma spatiala fara sa ai geometric variabila, trebuie corect de pus articulatiile.

alegerea corecta shi economica a schemei o potsi face iterativ: faci un calcul cu schema aleasa, vezi care elemente sint cele mai solicitate shi maresti/aproprii distantele dintre noduri sau in genere analizezi shi atunci vei obtine schema optima
  • Cine deţine informaţia Read - acela este stăpîn pe situaţie.
  • In timp ce metoda elementului finit poate face ca un inginer bun sa devina mai bun, ea poate face ca un inginer slab sa devina mai periculos.
Nu stiu cum s-ar pune corect articulatiile, dar dupa ce am privit ferma care ai modelat-o mi-am facut si eu o inchipuire (ca si orice inginer) si putin am modificat-o, vezi desenul atasat. Mi s-a parut ca ar fi bine sa lasi CONTINUI talpile inclinate ale "stalpilor" pana sus, adica pana la talpile de sus ale fermei (orizontale), prin asta cred, ferma at capata o stabilitate mai mare. Iar ca sa previi "cracanarea" intregii constructii sa aplici niste contravantuiri (poate tiranturi) care, dupa ce vei aplica in programa de calcul schema, cred vei putea vedea ce eforturi apar in ele (in aceste contravantuiri). Eu cred ca aceste eforturi sant de intindere.
In caz ca este nevoie de spatiu liber sub ferma, contravantuirile se pot pune in cruce, unind parte de jos a "stalpilor" cu imbinarea lor cu ferma (partea orizontala), vezi in desenul atasat liniile intrerupte.
Asta daca n-ai ce face si printre altele vrei sa auzi o parere :d

Fisier (e) atasate Thumbnail(uri)

Read
pentru admin: Cum sa pun corect articulatiile daca elementele de ferma automat au articulatii la capete?
pentru stelic: Continuarea talpilor stalpilor pana sus e de luat in calcul, insa sa vad cum ma incadrez in sarcinile de proiectare, eu solutionasem in asa fel deoarecea sprijinisem sarcinile in nodurile fermei de sus
. Privitor la tirant nu cred ca e cazul., Toata platforma tehnologica se fundeaza pe radier general, asa ca n-are unde sa se cracane
A fura idei de la cineva, este plagiat. A le fura de la mai multi, este cercetare.
asa sa inteleg tu singur creezi schemele de calcul... ce face inginerul sef, sau cum va desfasurati organizarea in proiectare??
Read
Inginerul sef aproba sau dezaproba, cand vede ca o i-ai prea haisa iti arata drumul , proiectarea se face de la mic la mare, sub supraveghere
Structura e geometric variabila (din plan). In cazul de fata ai doua cadre plane tip ferma prinse intre ele doar cu distantieri. Lipsesc contravintuiri (diagonale), deci nui ferma spatiala.
In cazul structurilor tip ferma sarcinile de regula se aplica in nod. Schema de calcul dupa parerea mea nu este gindita (am in vedere geometrie ferma).

Saritura forum: